Следоперативното възникване на сраствания може да се ограничи чрез щадяща хирургична техника, използваща принципите на микрохирургичните операции. Известно е, че в сравнение с лапаротомията (отворена коремна хирургия) лапароскопският метод (както и ендоскопският) доказано намаляват риска от сраствания. Но дори минимално инвазивният метод не може изцяло да елиминира появата на сраствания.
Теоретично на образуването на сраствания по време на каквато и да било хирургична интервенция може да се повлияе по няколко начина:
1. Минимално нараняване на тъканите в хода на операцията.
2. Отделяне на засегнатите тъканни повърхности чрез прилагането на антиадхезивни (противосрастващи) бариерни средства (гелове и разтвори).
Понастоящем се използват най-различни бариерни средства, най-вече под формата на гел, но също така и инстилационни разтвори (Таблица № 1). Преимущество е бързото и лесно приложение на инстилационните разтвори, които обаче също така бързо изтичат от мястото на приложение.
Най-голямо значение за предотвратяването на срастванията има времето, което антиадхезивните средства, остават в перитонеалната кухина или по повърхността на органите, но особено на конкретното място на приложение, например над разрезите, местата където са отстранени сраствания, над шевовете. Това време трябва да е оптимално и да покрива, критичния период от 30-тия час до около 5-тия ден, но също така да и да е достатъчно дълго – поне 30 дни.
Изолирането на травматизирания перитонеум и тъкани прави възможно тяхното зарастване без адхезии.
- 100% естествен продукт, състоящ се от хиалуронова киселина
- Силно вискозен, залепва здраво на мястото на приложението като по този начин изпълнява основната функция на тези средства – да остава точно където е необходимо
- Двойната конюгация на хиалуроновата киселина осигурява оптималното време на разграждане – до 7 дни, като на 30-тия ден се метаболизира по естествения път на разграждане на хиалуроновата киселина.
- Създаден и изпитван специално за гинекологични операции, особено лапароскопски
- Единствен продукт с доказана ефективност при вътрематочно приложение
- Единствен продукт с доказана полза върху фертилитета на жените.
- Напълно безопасен – тестван при над 53 000 пациентки в цяла Европа, без странични реакции
Оперативната гинекология предлага сравнително широко използване на тези антиадхезивни средства. Към показанията можем да причислим цял спектър класически гинекологични операции (премахване на сраствания в коремната кухина, миомектомия, опериране на ендометриоза и др.), но преди всичко всички ендоскопски реконструктивни операции на матката и аднексите (яйчниците и маточните тръби).
Антиадхезивни средства се използват и при вътрешноматочните (хистероскопските) резективни интервенции при жени с нарушени репродуктивни способности (премахване на вътрешноматочни синехии, операция на синдром на Ашерман, резекция на маточен септум или миомектомия – хирургично отстраняване на миоми).
За вътрешноматочно приложение се използват само вискозни гелове, които не изтичат от маточната кухина.
Таблица № 1: Средства срещу появата на сраствания
Гелове |
Разтвори |
хиалуронова киселина (Hyalobarrier gel ®) – остава на мястото на приложението 7 дни, пълна хидролиза след 30 дни
|
4% икодекстрин (Adept ®) – перзистенция минимум 50% от обема, остава в перитонеалната кухина 3–4 дни
|
полиетилен оксид + карбоксиметилцелулоза (Oxiplex®/Intercoat®) – резорбция до 6 седмици
|
|
натриев хиалуронат + карбоксиметилцелулоза (Seprafilm®) – остава на мястото на приложението 7 дни, пълна резорбция след 28 дни
|
|
полиетиленгликол (Spraygel®) – пълна хидролиза в рамките на 7 дни
|
Прилагане на Hyalobarrier gel при гинекологична операция
Премахване на срастванията | Прилагане на Hyalobarrier gel | Заздравяла тъкан без сраствания в мястото на приложение на гела |
![]() |
![]() |
![]() |